Obchody święta Odzyskania Niepodległości

Szanowni mieszkańcy, goście oraz sympatycy naszej miejscowości.

 

W dniu 10 listopada w Pogórzu rozpoczęte zostały obchody święta 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz wspomnienie 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

W niedzielę o godz. 15.00 odbył się pierwszy Bieg Śladami Historii, upamiętniający żołnierzy podziemia walczących podczas II Wojny Światowej. Organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Pogórza przy współpracy z Radą Sołecką, LKS i OSP Pogórze. Pomimo niekorzystnej deszczowej aury uczestniczyło 22 dzieci i młodzieży trenujących w naszym klubie, na czele z prezesem Stanisławem Urbańskim, trenerem Jadwigą Dybczyńską oraz reprezentantami polski w biegach oraz narciarstwie klasycznym, a zarazem członkami naszego klubu - Państwem Józefem, Marceliną i Wojciechem Wojtyła. Dziękuję za przybycie Pani Wicestaroście Janinie Żagan, Radnemu Powiatu Piotrowi Ruckiemu, Radnemu Gminy Jackowi Krużołek oraz prowadzącemu Ireneuszowi Korzonek. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulki okolicznościowe, dyplomy oraz posiłek regeneracyjny. Zadanie to dofinansowane było z projektu Ministerstwa Obrony Narodowej pod nazwą „ Z historią oręża polskiego, tradycją i kulturą w tle”.

 

Następnie w dniu 11 listopada podczas głównych obchodów Dnia Niepodległości, które rozpoczęliśmy o godz. 8.45 w Skoczowie na miejskim rynku, spotkaliśmy się o godz. 15.00 w naszej miejscowości przy pomniku upamiętniającym walkę obronną z 2 września 1939 r. na ul ks. St. Gawlasa. Dziękuję za przybycie oraz uczczenie tych obchodów w naszej miejscowości Pani Wicestaroście Janinie Żagan, Panu Burmistrzowi Miasta Skoczów Mirosławowi Sitko, Radnym Powiatu  Beacie Macura oraz Piotrowi Ruckiemu, Radnemu Gminy Skoczów Jackowi Krużołek, Prezes Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej Pani Sławomirze Godek oraz sołtysowi Wiślicy Januszowi Zabłockiemu. Podziękowania również uczniom Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego, OSP Pogórze za udział oraz uświetnienie tego wydarzenia, a także przedstawicielom Straży Miejskiej i przedstawicielom Zespołu Szkolnego nr 5 w Pogórzu.

A przede wszystkim WAM mieszkańcom i gościom.

Następnie odsłoniliśmy kolejną już 9-tą tablicę informacyjną przy ścieżce historycznej, autorstwa panów Zdzisława Hutyry i Emila Boreckiego. Zadanie to było dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej pod nazwą          „ Z historią oręża polskiego, tradycją i kulturą w tle”  oraz ze środków Działaj Lokalnie

Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność.

 

Kolejnym wydarzeniem, które odbyło się w ramach obchodów Odzyskania Niepodległości w Pogórzu była Wieczornica Niepodległościowa, która miała miejsce w sali spotkań przy parafii NMP KP w naszej miejscowości. Serdecznie dziękuję ks. Proboszczowi Ignacemu Czader za pomoc w organizacji. Prowadzący Aneta Nogawczyk oraz Tomasz Strzelec zorganizowali kolejną wspaniałą Wieczornicę, edukując oraz przypominając o patriotyzmie wszystkim naszym mieszkańcom oraz gościom od tych najmłodszych aż do najstarszych uczestników tego wydarzenia.

Uroczystość tą uświetnili: Paweł Seligman, Tomasz Pająk, Weronika Pagieła oraz dzieci z naszego przedszkola z wychowawcami Renatą Górecką i Elżbietą Kozakiewicz. Zadanie to dofinansowane zostało z projektu Ministerstwa Obrony Narodowej pod nazwą „ Z historią oręża polskiego, tradycją i kulturą w tle” a także z dotacji  budżetu Gminy Skoczów na 2019 rok.

 

 

Cel tych wydarzeń nabiera bardzo dużego znaczenia w naszym społeczeństwie, czego dowodem jest coraz większa liczba osób uczestnicząca w tych uroczystościach.

Szacunek do historii staje się już tradycją w naszej małej ojczyźnie, jaką jest Pogórze.

 

Z Wyrazami Szacunku

 

Sołtys wsi Pogórze

Mariusz Rodenko

Script logo Script logo