Poszukuję rodziny Pawła Heczko żołnierza z 1 Dyw. Pancernej

Bardzo proszę o pomoc osoby które mają wiedzę. Poszukujemy rodziny naszego mieszkańca, który walczył oraz zaginą podczas II Wojny Światowej.

Bardzo proszę o kontakt.

Przedstawiam pismo które otrzymałem z ministerstwa.

 

Szanowny Panie,

zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w następującej sprawie: poszukuję rodziny Pawła Heczko żołnierza z 1 Dywizji Pancernej, który zaginął 8 sierpnia 1944 roku służąc w 1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej pod przybranym nazwiskiem Bażanowski. Według mojej oceny spoczywa on w bezimiennym grobie na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie. Zweryfikować moją hipotezę mogą to tylko genetyczne badania porównawcze, stąd moje poszukiwania rodziny, aby pobrać od niej DNA Jeśli uda się ją odnaleźć, ekshumujemy nieznanego żołnierza spoczywającego w Langannerie, by pobrać od niego materiał genetyczny. Następnie w laboratorium Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zostałby przeprowadzone badania porównawcze.

Poniżej wszystkie dane, jakie posiadam o zaginionym żołnierzu:

·         St. strzelec Paweł Heczko

·         ur. 3 czerwca 1919 roku w Pogórzu

·         ojciec: Jan

·         matka: Anna z domu Wieleżuch

·         kawaler

·         rzymski katolik

·         rolnik – miał gospodarstwo w Pogórzu

·         jako miejsce pobytu rodziny podał: szwagier Jan Ciemała, Pogórze

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi i finansuje w całości projekty identyfikacyjne pochówków nieznanych polskich żołnierzy, co za tym idzie rodzina nie ponosi żadnych kosztów. W załączeniu fragment karty osobowej Paweł Heczko. W razie jakichkolwiek pytań służę wszelkimi wyjaśnieniami.

 

 Szanowny Panie,

bardzo dziękuję za pomoc i za błyskawiczne działanie. Jest jeszcze jedna informacja dotycząca losów Pawła Heczko, o której pierwotnie nie wspomniałem - w 1942 roku został przymusowo wcielony do armii niemieckiej, a w maju 1943 roku w Tunisie dostał się do niewoli brytyjskiej, by następnie trafić do 1 Dywizji Pancernej.  Być może rodzina bardziej pamięta o tym epizodzie, bo wcale nie jest pewne, że wiedza o jego służbie w 1 Dywizji Pancernej do nich dotarła, zwłaszcza że dla bezpieczeństwa walczył pod przybranym nazwiskiem.

Pozdrawiam serdecznie,

Jan Ambroziak   ​

 

Jan Ambroziak

Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych

Department of Cultural Heritage Abroad and Wartime Losses

  • ODWIEDZIŁO NAS

    Odwiedzin wszystkich 97590, odwiedzin dzisiaj: 136.

Script logo Script logo