Podsumowanie V Pikniku Historycznego

 

W dniu 26 września tradycyjnie odbył się Piknik Historyczny zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pogórza przy współpracy z Radą Sołecką.

Wspomagany przez OSP Pogórze, LKS Pogórze, ZSP nr 5 w Pogórzu, Parafię NMP KP w Pogórzu oraz Panie z KGW.

Pomimo obostrzeń udało się zorganizować w tym roku już piątą edycję. Jest to żywa lekcja historii w której uczestniczą oraz angażują się wszyscy bez względu na wiek. Co roku przedstawiana jest ważna data oraz wydarzenie, mające związek z rejonem Śląska Cieszyńskiego, które wpłynęło na historię naszego kraju. W tym roku odsłonięto kolejną tablicę przy ścieżce edukacyjnej w naszej miejscowości. Jest to już 10 tablica informacyjna, która przedstawia 100 rocznicę zwycięskiej bitwy 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna z bolszewikami pod Obuchowem, powiązana z 100 rocznicą Święta Pułkowego.

Jak co roku wspiera nas Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie, WKU Bielsko Biała a także Starostwo Powiatowe z Cieszyna i Gmina Skoczów. Patronat nad piknikiem objęli – Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Starosta Cieszyński, Burmistrz Miasta Skoczów.

Patronat medialny – Radio Katowice, Głos Ziemi Cieszyńskiej, OX.PL, Wieści Skoczowskie oraz portal informacyjny POGORZE.INFO.PL  .

Przedsięwzięcie wsparły jak co roku firmy GOMOLA-TRANS, REKLAMA KORZON, Firma STAŃCZAK, RO-BRUK Robert Żuk, SLAWEX, Kancelaria Rachunkowa MAVAT, JUR-MAR, Stacja paliw GASTOR, Gospodarstwo Rybackie z Pogórza, Tomasz Heczko, Restauracja JAGODA.

Poczet Flagowy oraz Wartę Honorową wystawił 133 Batalion Piechoty Lekkiej OT z Cieszyna oraz Kadeci ze szkoły im Wł. Szybińskiego z Cieszyna.

Poczty Sztandarowe wystawili: Związek Spadochroniarzy Polskich 18 Oddział Ziemi Cieszyńskiej, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ nr 23 z Bielska Białej, Szkoła im Wł. Szybińskiego z Cieszyna, SP nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 PSP z Cieszyna oraz ZSP nr 5 w Pogórzu. Udział w wydarzeniu wzięło również Bractwo Kurkowe z Cieszyna.

Nad bezpieczeństwem czuwała Policja, Ochotnicza Straż Pożarna z Pogórza i Skoczowa a także Agencja Ochrony ADAMEX.

Przemowy okolicznościowe wygłosili  Sekretarz Stanu w MRPiPS  Pan Stanisław Szwed jak również Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Wicestarosta Janina Żagan oraz Burmistrz Miasta Skoczów Mirosław Sitko wraz z zastępcą Andrzejem Bubnickim. Wspólną modlitwę za wszystkich walczących o wolność naszej ojczyzny odmówił ks. Proboszcz Ignacy Czader.

Jak co roku odbyła się rekonstrukcja historyczna, zorganizowana przez grupę historyczną GRH BESKIDY, wspólnie z GRH 34 Pułku Strzeleckiego Gwardii, GRH Fizyliery oraz GRH 78 Sturmdiwizjon.

Zorganizowano wystawy o tematyce historycznej i militarnej.

Tradycją pikniku stał się również konkurs strzelecki. Zawodnicy walczyli w dwóch kategoriach: kobiety oraz mężczyźni, natomiast najlepszy strzelec turnieju otrzymał puchar oraz upominek od Sekretarza Stanu Pana Ministra Stanisława Szweda, a najlepszy Pogórzanin - puchar od Sołtysa. Na koniec wręczono podziękowania wszystkim organizacjom i firmom, które wsparły to przedsięwzięcie.

Szanowni państwo.

Pomimo tak trudnej sytuacji epidemiologicznej, pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za pomoc w przygotowaniach oraz udział, jak również za przestrzeganie wytycznych regulaminu tej imprezy. Dziękuję jeszcze raz wszystkim firmom i naszym instytucjom za wsparcie.

Żywię głęboką nadzieję, iż

spotkamy się również w przyszłym roku.

 

Z wyrazami szacunku

Sołtys wsi Pogórze

Mariusz Rodenko

 

  • ODWIEDZIŁO NAS

    Odwiedzin wszystkich 43633, odwiedzin dzisiaj: 0.

Script logo Script logo